masáže-chudeřín

Podkrušnohorská 231
Litvínov-Chudeřín
43603
+420773455443
v.tyce@seznam.cz

kniha návštěv

Diskusní téma: kniha návštěv

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertshure 07.06.2018
The men's prostate is a vital a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years of age. Infections with the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest in the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some in the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations per week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to consider to make sure a normal prostate is always to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to go for prostate examination at least once 12 months.

doporučuji

Zdenda 17.03.2018
Super odpočinek a relax spojený s masáží co nabije energií

masáže

Marek 29.05.2016
Vzhledem k mojim problémům se zády jsem až teprve zde u p.Týceho našel to správné porozumění a přístup a že jsem maserů obešel dost! Vřele doporučuji a těším se na další relax ve velice příjemném prostředí .Díky

Re: masáže

Vratislav 01.06.2016
Děkuji Marku, vážím si Vašeho příspěvku a doporučení. Rád Vás zase uvidím.

Příjemné uvolnění

Petra D. 12.11.2015
Masáž jsem dostala darem - poukázkou.
Včera jsem byla na masáži šíje a zad, což bylo úžasné! Rovnou jsem si postěžovala na problémy s krční páteří, kdy se pan Týce na krční páteř zaměřil. Byla jsem nad míru spokojená a těším se na další masáž. Plus jako bonus byla masáž chodidel - paráda!
Od pana Týce jsem se dozvěděla, že masáže má jako koníčka, což si myslím, že je vidět. Opravdu promasíroval sval po svalu! O provoněném, příjemném prostředí ani nemluvím.
Určitě doporučuji všem! Petra

Re: Příjemné uvolnění

Vratislav 17.11.2015
Děkuji Petro :-) Každý dostane nějaký bonus, který se odvíjí individuálně podle potřeb a momentálního zdravotního stavu. Jsem rád, že jste byla s masáží spokojená a těším se na další setkání :-)

Ruční lymfodrenáž

Jana Střihavková 20.10.2015
V loňském roce jsem - na doporučení mé kamarádky- podstoupila v Mostě 10 přístrojových lymfodrenáží, které mi však více ublížily,než pomohly. Díky panu Vratislavovi, který se již předem, na rozdíl od předchozích specialistů, důkladně zajímal o můj zdravotní stav, popsal mi postup ruční lymfodrenáže a zodpověděl mé dotazy, cítím podstatně lépe. Pomohl mi k tomu nejen odborný výklad a příjemné vystupování pana maséra, ale i VELICE PŘÍJEMNÉ prostředí, do kterého se stále ráda vracím a všem vřele doporučuji. Jsem z Mostu, ale vždy se znova a znova těším na příjemné a uklidňující masáže do tohoto studia.. Děkuji, pane Týce.

Re: Ruční lymfodrenáž

Vratislav 26.10.2015
Já děkuji za vaši recenzi, která mě velmi potěšila. Doufám, že se brzy zase uvidíme :-)

Vrele doporucuji

Martina K. 04.10.2015
Uz dlouho jsem se nesetkala s opravdu vybornym maserem, ktery se venuje kazdickemu bolavemu bodu na vasem tele. Na doporuceni jsem se objednala a musim podotknout s klidnym svědomím, ze jsem udelala dobře. Pan Vratislav ma opravdu sikovne rucicky a nejen to, take byl velice vstricny a sve praci rozumi a dela ji hlavne s laskou, coz od jinych maseru,ke kterym jsem se dostala se opravdu rict neda. Urcite v brzske dobe se tesim opet na prijemnou masaz v klidnym, prijemnym, relaxačním salonku.

Re: Vrele doporucuji

Vratislav 08.10.2015
Martino děkuji. Jsem rád, že jsem Vám mohl pomoci a velice mne těší Vaše spokojenost. Budu se těšit na Vaši další návštěvu :-)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>